3 tipy pre študentov, ako sa spoľahlivo vyhnúť plagiátorstvu

Bratislava 7. marca (PROTEXT)

Internet je plný informácií, ktoré sú voľne dostupné pre kohokoľvek. Študenti sa zvyknú pri písaní prác inšpirovať z rôznych zdrojov a preberať slobodne cudzie myšlienky. Aby ich text nebol označený za plagiát, treba ho riadne skontrolovať. Aký nástroj je na to ten najspoľahlivejší?

Plagiátorstvom sa definuje privlastňovanie si myšlienok a názorov iného autora za svoje vlastné. V článku nájdete tipy, na čo všetko si dávať pri písaní pozor a aký nástroj na kontrolu každého textu pred jeho odovzdaním je ten najlepší.

Pri písaní záverečných prác existujú dva typy študentov. Tí, ktorí si podklady prácne vyhľadajú a zodpovedne použijú a tí, ktorým sa do takejto práce moc nechce a väčšinu informácií si prepožičajú od niekoho iného.

Obe skupiny však majú niečo spoločné. Musia si dať pozor na to, aby ich práca bola spísaná korektne podľa istých pravidiel a nebola neskôr označená za plagiát. Čo by sa im prakticky mohlo stať prekážkou na ceste k úspešnému ukončeniu štúdia. Situáciu preto netreba podceňovať a je lepšie pripraviť svoj text nepriestrelne.

1.Označte presne zdroje inšpirácii

Pri písaní práce sa nám pre danú tému vždy hodia rôzne útržky z rôznych online zdrojov. Nikdy si nezabudnite poznačiť originálny zdroj každého textu, ktorý využijete v rámci svojej práce, pretože sa môže pri kompletizovaní myšlienok stať, že jednoducho na tých pár riadkov z wikipedie zabudnete.

2.Vždy uveďte autora

Každé dielo či myšlienka pochádza od nejakého autora, ktorého treba pri využití jeho úryvkov riadne citovať a parafrázovať. Korektným uvedením autora sa vyhnete tomu, že softvér pri kontrole práce neoznačí text ako plagiát, keďže dokáže prečítať správny zdroj. Napríklad pre internetový zdroj je správne označenie bibliografického odkazu nasledovné:

RUSHTON, J. Philippe - JENSEN, Arthur, R. 2005. Wanted: More Race Realism, Less Moralistic Fallacy. In Psychology, Public Policy, and Law. 2005 [cit. 2011-10-23]. Vol. 11, No. 2, p. 328-336. URL: http://psychology.uwo.ca/faculty/rushtonpdfs/PPPL2.pdf.

3.Overte si zadarmo prácu pred odovzdaním

Všeobecne sa odporúča, aby si študenti skontrolovali práce pred ich odovzdaním prostredníctvom online nástroja na kontrolu plagiátorstva. Zástupcovia jedného z nich, plag.sk, nám pre tento článok dali niekoľko užitočných tipov, ako sa vyhnúť plagiátorstvu.

Praktické a technologicky pokročilé funkcie si môžete vyskúšať aj sami na www.plag.sk, kde je možné zadarmo prácu nahrať a softvér označí konkrétne miesta v texte, ktoré sú plagiátom a treba ich ešte opraviť. Takéto nástroje sú super poistkou, že práca v univerzitnom systéme prejde bez problémov.

Plag.sk umožňuje študentom pred odovzdaním práce podrobne analyzovať svoj text, nájsť konkrétne miesta v texte, ktoré vykazujú zhodu či dať konkrétne odporúčania na korektné používanie citácií. Dokumenty je možné pomocou plag.sk skontrolovať online úplne zadarmo. Používateľ má možnosť zaplatiť si podľa svojich potrieb len za extra funkcie. Navyše je možné uložiť si report z kontroly a poslať ho priamo svojmu školiteľovi.

 

ZASIELANIE SPRÁV

Želám si zasielať správy s kľúčovými slovami ako má tento článok:

Kľúčové slova

Slovensko-vzdělání-školy-komunikace-Plag.sk

Kategória

Školstvo
Počítače, internet, telekomunikácie, pošta

Oblasť

Európa, EÚ, NATO (es)

Fotografie

 
 

Upozornenie!

Materiály označené značkou Protext nie sú súčasťou spravodajského servisu ČTK a nie je možné publikovať ich pod jej značkou. Ide o komerčné oznámenie zadávateľa, ktorý je v správe označený a ktorý za ne nesie plnú zodpovednosť.